bg2
bg3
7

parodontologie

Parodontologie je specializovaný obor stomatologie zabývající se léčbou zánětu dásní, léčbou paradentózy a veškerých onemocnění týkajících se dásní a závěsného aparátu zubu.

Hlavním vyvolávajícím faktorem onemocnění dásní jsou mikroby obsažené v zubním povlaku neboli plaku.

Pokud je nemocná pouze dáseň, vzniká zánět dásně neboli gingivitis. Vyléčit lze bez následků správnou ústní hygienou a odstraněním zubního kamene a úpravou či výměnou nevyhovujících stomatologických prací.

Pokud se zánět dásně neléčí, může zánět časem přestoupit na kost a vzniká parodontitis nebo parodontitida, lidově nazývaná parodontóza. Dochází k destrukci vazivových tkání a úbytku kosti. Často probíhá plíživě, bývá v časných stadiích nebolestivá, a tak její odhalení nebývá snadné. Pokud se neléčí, konečným stádiem je ztráta zubů.

Zubní kámen vzniká mineralizací povlaku zubů,  přispívá k zánětu a mechanicky odtlačuje dáseň.

Důsledkem nedostatečné hygieny  je krvácení dásní, zápach z úst, bolest, ústup dásní, viklavost.. Čím dříve započne léčba, tím jsou škody menší. Až se u pacienta objeví nepříjemný zápach z úst, zuby se začínají kývat, měnit polohu a odhalují se jejich kořeny, je již léčba parodontitidy velmi obtížná, leckdy nemožná a končí ztrátou zubů.

Sám pacient si jí může povšimnout až v pokročilých stádiích (týká se to hlavně kuřáků, u kterých vlivem  kouření dáseň příliš nekrvácí – ale o to rychleji parodontitida postupuje, protože kouření navíc snižuje obranyschopnost organismu proti bakteriím).

Objeví-li se u pacienta parodontitida je potřeba co nejdříve zahájit léčbu. Čím dříve započne léčba, tím jsou škody menší . Vyšetření je hodně podobné jako u  praktického zubního lékaře, s tím rozdílem, že parodontolog provádí vyšetření speciální parodontologickou sondou – měří hloubku tzv. chobotů. Prohlídka může být doplněna rentgenem nebo dalšími odbornými vyšetřeními. Následně parodontolog stanoví diagnózu a navrhne  způsob léčby – ať již nechirurgickou (tzv. konzervativní), či při závažnějším stavu terapii chirurgickou.

1. prvním stupněm léčby

je zvládnutí hygienické fáze, kterou provádí dentální hygienistka) a spočívá v odstranění bezprostřední příčiny vzniku onemocnění –zubního povlaku (plaku)  a zubního kamene (mineralizovaného plaku).

Náplní práce dentální hygienistky je:

odstranění mikrobiálního povlaku z mezizubního prostoru a z krčků zubů

odstranění zubního kamene nad i pod dásní (z parodontálního chobotu)

dlouhodobé a kvalitní kontroly zvládnutí ústní hygieny pacientem podle instruktáží

kontrola používaných pomůcek dentální hygieny (kontrola velikosti mezizubní kartáčků , správné techniky čištění aj.)

2. druhým stupněm léčby

je vlastní specializovaná péče ze strany parodontologa. Podle závažnosti postižení se nasazuje odpovídající léčba, která může být konzervativní, bez chirurgického zásahu až po  chirurgickou léčbu, či například terapii laserem (sterilizace chobotů aj.).

3. Třetí fáze

se skládá z pravidelných kontrol u dentální hygienistky (po 4  až 6 měsících) a u parodontologického specialisty (dle závažnosti stavu cca 1x ročně)

Je  důležité zdůraznit, že správná léčba a důsledná dentální  hygiena může v jakémkoliv stádiu paradontitidy zlepšit zdraví dásní a zabránit tak přechodu onemocnění do pokročilejšího stádia, jehož důsledkem může být i ztráta zubů!

 

Na rozdíl od zánětu dásní (tj.gingivitidy)  způsobuje parodontitida trvalé poškození, pouze v některých méně závažných případech je možná regenerace porušeného vaziva tzv. ad integrum , tj. zcela.

Chronická parodontitida může být  jednou z příčin i dalších závažných onemocnění, neboť se může stát zdrojem infekcí a zánětů v celém lidském těle. Je prokázána souvislost mezi parodontitidou a zvýšeným výskytem srdečních onemocnění a centrálních mozkových příhod.

Jak předcházet vzniku parodontitidy?

Pasty

jsou pouze doplňující prostředek čištění. Neklademe na ně důraz. Jejich přínos je hlavně v možnosti snížení citlivosti krčků ( sensitivní pasty s jiným fluoridem než monofluorofosfátem)

Ústní vody

příliš nedoporučujeme

z těchto důvodů : povlak neodstraní , do povlaku k bakteriím nepronikají , bakterii zahubí až za 10 minut, často pigmentují zuby , zmnožují povlak na jazyku a zabarvují ho, způsobují pachutě

pravidelnou a systematickou péčí o chrup – preventivní prohlídka u svého registrujícího zubního lékaře jednou za 6 měsíců (plně hrazeno ZP)

pravidelnou návštěvou dentální hygienistky jednou za 6 měsíců

Parodontologii se na našem pracovišti STOMATOLOGIE VYŠKOV věnuje MUDr. Hana Bělohlávková

Kontakt

MUDr. Hana Bělohlávková
tel. +420 517 333 888

MUDr. et MUDr. Richard Pink, PhD.
tel. +420 517 333 888

MUDr. Bohdana Jelečková
tel. +420 517 448 721

MDDr. Denisa Francová
tel. +420 517 343 287

Dagmar Gottvaldová, Dis.
dentální hygiena
tel. +420 517 448 721

Veronika Boháček Kummerová, Dis.
dentální hygienistka
tel. +420 517 448 721,                                        mob. +420 702 323 986

Recepce

Dagmar Dufková, Dis

stomatologie a stomatochirurgie    tel. +420 517 333 888, 517 343 287

Šárka Syslová
ortodoncie a dentální hygiena         tel. +420 517 448 721